Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar -Bir Psikolojik Danışman – (Holyfix)

Sizlerin faydalanması ve içimi dökmek için yazacağım bu yazıya boy uzatma ameliyatı olanlar ‘dan biri olarak ameliyat öncesi çektiklerimle başlamak istiyorum. Zira ben asıl acılarımı ameliyat sürecinde değil ameliyat öncesinde çektim. Kısa olmak, aşağıdan bakmak, yere yakın olmak insanın tüm yaşamını, düşünüşünü ve hayat kalitesini derinden etkiliyor.

Ben 14 yaşımdan sonra neredeyse hep aynı boyda (1.62) kaldım. Arkadaşlarım uzayıp boy attıkça benim aynı boyda kalıp onların yükselişlerini görmem ayrı bir acı veriyordu. Bu elbette arkadaşlarımın başarısını çekememek tarzında bir düşünce değil sadece “normal” olamamanın verdiği acıydı.

Kendimi bildim bileli “boy uzatma ameliyatı detayları” ‘fiyatları’ boy uzatma ameliyatı olanlar, yorumları’ vb. ile ilgili araştırmalar yapıp duyduğum en ufak şeyleri deniyordum. internette dolaşan ürünleri de denedikten sonra artık uzayamayacağımı, boyumu sadece ve sadece ameliyatla uzatacağımı fark ettim. Maddi durumum elvermediği için Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen olarak atanmayı bekledim. ve ilk fırsatta gidip ameliyat oldum.

Ben normalde iğneden bile korkan biriyim fakat kısa hissetmek insana birçok şeyi göze aldırıyor.

boy uzatma ameliyatı olanlar - ameliyattan hemen önce

boy uzatma ameliyatı olanlar – ameliyattan hemen önce

ve o gün(8 Haziran 2015) cesaretlendirici denilen bir narkozu bana enjekte ettiler ve uykuya daldım. Holyfix cihazını taktıkları ameliyatım 2 saat sürdü. Uyandığımda narkozun etkisiyle oldukça keyifliydim. her hangi bir ağrım sızım yoktu. ve normal hayatımdan farklı olarak bacağımda bir cihaz vardı. Uzun zaman kendisiyle yaşayacağım, beraber uyuyacağım 12 çivili bir cihaz.

boy uzatma ameliyatı sonrası, oh be oldum, derken

Cihaz her ne kadar kötü hissettirse de uzayacağımı bilmek ve artık eski kısa günlerimi geride bırakacak olacağımı bilmek ayrı bir mutluluk veriyordu. 2. gün walker kullanarak ayağa kalkabildim. Hastanede 5 gün kadar kaldım. Ağrılar arada bir ziyaretime geliyordu ama hastanede verdikleri serum ve iğneler ağrımı dindiriyordu. Hastaneden taburcu oldum ve Adanaya ailemin yanına uçakla gittim. Her gün uzatma yapıyordum ve bu beni mutlu ediyordu. Benimle boyunu kıyaslayan bir kardeşim vardı. Normalde çok gıcık alırdım bu durumdan ama nasıl olsa uzayacağım diye aynanın karşısında kıyaslıyorduk. tabi benim uzatma değil kemik eğriliği ameliyatı olduğumu biliyorlardı. Uzatma olduğunu yalnızca bana refakat eden arkadaşım biliyordu. aradan 1 ay geçince kardeşim de boy kıyaslaması yapmaktan geri durdu 🙂

holyfix yöntemi sonrası fizik tedavi alırken

Günde 1 mm uzamak hiç az değil. Ama tabi herşey güllük gülistanlık değil. çoğu zaman ağrıdan uyuyamıyordum. zor gecelerim oluyordu. Yine de dayanılmaz ağrılar değildi ve ağrı kesicileri içtikçe rahatlıyordum.

boy uzatma ameliyatı olanların ilk dayanağı - walker

boy uzatma ameliyatı olanların ilk dayanağı – walker

Ve ilk iki ay fizik tedaviye gittiğim için bacağımda çok aşırı bir gerginlik hissetmedim. 

6.1 cm’de uzatmayı doktor kontrolünde durdurdum. En önemli kısmı, ağrılı kısmı, zor kısmı geride bırakmıştım. Artık her geçen gün daha iyiye gidiyordum. 3. ayın sonunda desteksiz ilk adımlarımı atmaya balamıştım. O günü hiç unutamıyorum. Desteksiz yürümenin ne kadar keyifli olduğunu farketmiştim.

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=KixPeDC-KOc” width=”600″ height=”350″ responsive=”no”]

sonraki aylarım hep yeni oluşan kemiğin kaynamasını bekleyerek geçirdim. Açıkçası evde durmayı sevmediğim için stres yapıyordum ve bu da kemiğimin kaynamasını olumsuz etkiliyordu. Ve malesef sürecin başından itibaren kalsiyum D3 hapları kullanmam gerekirken ben çok sonradan başladım. E biraz da egzersizler konusunda tembellik yapınca kemiklerimin kaynaması epey uzun sürdü. Benim yöntemle boy uzatma ameliyatı olanlar ‘ın normal kaynama süresi 10 ay iken ben bir yılı aşkın bir süre cihazla yaşamak zorunda kaldım.

cihaz çıkarma ameliyatından dakikalar önce

Hatta en son kemiğin kırılma riskini göze alıp cihazı doktor kontrolünde 1 ay erken çıkarma kararı aldım. Riskli ama doğru bir karar oldu benim için.

Şuan cihazım çıkalı 36 gün oldu. Cihaz çıktığı ilk günden itibaren hiçbir ağrım olmadı. Sadece riski göze alıp erken çıkardığım için bir süre walker sonra koltuk değneği kullandım. Şimdi ise desteksiz rahat yürüyebiliyorum. ama tedbir amaçlı bir tane değneği baston gibi kullanıyorum bazen.

Boy uzatma ameliyatı olanlar daha iyi anlar. Şükür ki Her şey geride kaldı. Terziye gidip eski pantolonlarımın boyunu uzattım. Yenilerini de aldım. Görev yerime gittiğimde arkadaşlarım değişimi farketti. Hele ki bir öğretmenin ağzı açık kaldı 🙂  5-6 gün önce gittiğim kuaför de uzadığımı fark etti.

boy uzatma ameliyatı sonrası öz güvenli duruşum

ayrıca şunu fark ettim, uzadıktan sonra çevrenizdeki insanlar size daha küçülmüş görünüyor. sanki siz uzamamışsınız da onlar kısalmış gibi oluyor.

Tabii bu sonucu almak benim 1 yıldan fazlama mal oldu. çok ağrılar, acılar çektim, nice zorluklara katlandım. Mevlana’nın dediği gibi bütün güzel şeyler sabırdan sonra gelir.

Daha nice şeyler yaşadım fakat çok uzun yazmak yerine eğer sorularınız varsa yorum olarak sorarsanız elimden geldiğince, kalemim yazdığınca cevap vermeye çalışacağım..

Aşağıda kemik uzatma ameliyatı sürecim boyunca, hastanede ve hastane sonrasında ve de cihazım çıktıktan sonra çektiğim fotoğraf ve videoları görebilirsiniz.

 

 

Uzatma cihazı çıktıktan iki ay sonra çektiğim video:

Bacağımda cihazla çarşıda dolaşırken:

 

 

Numarınızı Bırakın Biz Sizi Arayalım

Gönder

7 yorum

 1. Merhaba estetik amaçlı boy uzatma ameliyatı olmak istiyorum yaklaşık 3 yıldır bu işi planlayıp para biriktirmekteyim boyum 1.68 merak ettiğim aynı anda hem alt hem üst bacak uzatması yapılmaktamı ve bir haber sitesinde ortopedi doktorunun yaptığı açıklamada 14 cm lik bacak uzunluğu estetik bozukluğa neden olmamaktaymış ve diyelim ki aynı anda alt ve üst bacak uzatma işlemi yapılamıyor ayrı ayrı iki ameliyat yapılırsa alt bacak 5cm üst bacak 5 cm uzatılma işlemi tahmini olarak ne kadar süreyi kapsar

  • Merhaba Derin
   aynı anda hem alt hem üst yapılması riskleri olabildiğince arttırır. Vücudunuz 4 kemiği birden kaynatmak için kendisini çok fazla yorar. Kemik kaynamama riskini doğrurur. ayrıca hareket kabiliyeti büyük oranda azalır. O yüzden önce bir alt kısımları veya üst kısımları halledip kemikte biraz kaynama görüldükten ve hareket kabiliyeti kayda değer şekilde arttıktan sonra diğer kısma geçilebilir. 14 cm lik bir uzatma bozukluğa neden olur mu sorusuna gelince: herkeste vücut oranları aynı olmadığı için 14 cm in etkisi de kişiye göre değişir. aynı şekilde kişinin var olan boyuna göre de değişir. boy kısaldıkça fazladan uzatmalar daha çok belli eder. bazı kişilerde ise tam tersi olarak 2 ameliyat daha estetik gösterebilir. yani eğer bacaklarınız gövdenize göre olduka kısaysa..
   5+5 cm genellikle kötü bir görünüm oluşturmaz. ama zaten ilk ameliyatı olduktan sonra arada beklemeniz gerektiği için buna da o arada karar vermek daha doğru olur. bakarsınız tek ameliyat sizi fazlasıyla tatmin eder ki bu tarz durumlara da epey şahit oldum..

 2. Merhabalar. Boy 167cm yaş 27. Alt ve üst bacaktan 6şar cm toplamda 12 cm uzamayı hedefliyorum. Maliyet ve iyileşme sürasi hakkında bilgi rica edebilir miyim.

  • Maliyet konusunda buradaki danışman arkadaşlara whatsapp üzerinden de sorularınızı sorabilirsiniz. +90 (505) 091 66 09
   iyileşme olarak ise eğer Kombine yöntemi baz alırsak iki ameliyat için ortalama 9-12 ay ayırmanızda fayda var. Şöyleki ilk ameliyat ortalama 2.5-4 ay sürer. aada 2-5 ay bekleyip diğer ameliyata geçebiliyorsunuz. Tabi bu süreler ameliyat olacağınız doktora ve iyileşme hızınıza göre değişebiliyor.

  • Merhabalar
   bazen yorumlara geç dönebiliyorum ama dönüş yapmaya gayret ediyorum. Açıkçası aklımda olan ama yapmadığım tek şey futbol diyebilirim. Yapmama engel bir durum yok ama ameliyattan sonra hiç öyle bir durum denk gelmedi. Dövüş sanatlarına dahil gittim, koşu bandında 13 km hızla da koştum, baya ağırlık da kaldırdım ama futbol henüz kısmet olmadı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.

Cevap yaz