Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar -Bir Psikolojik Danışman – (Holyfix)

Sizlerin faydalanması ve içimi dökmek için yazacağım bu yazıya boy uzatma ameliyatı olanlar ‘dan biri olarak ameliyat öncesi çektiklerimle başlamak istiyorum. Zira ben asıl acılarımı ameliyat sürecinde değil ameliyat öncesinde çektim. Kısa olmak, aşağıdan bakmak, yere yakın olmak insanın tüm yaşamını, düşünüşünü ve hayat kalitesini derinden etkiliyor.

Ben 14 yaşımdan sonra neredeyse hep aynı boyda (1.62) kaldım. Arkadaşlarım uzayıp boy attıkça benim aynı boyda kalıp onların yükselişlerini görmem ayrı bir acı veriyordu. Bu elbette arkadaşlarımın başarısını çekememek tarzında bir düşünce değil sadece “normal” olamamanın verdiği acıydı.

Kendimi bildim bileli “boy uzatma ameliyatı detayları” ‘fiyatları’ boy uzatma ameliyatı olanlar, yorumları’ vb. ile ilgili araştırmalar yapıp duyduğum en ufak şeyleri deniyordum. internette dolaşan ürünleri de denedikten sonra artık uzayamayacağımı, boyumu sadece ve sadece ameliyatla uzatacağımı fark ettim. Maddi durumum elvermediği için Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen olarak atanmayı bekledim. ve ilk fırsatta gidip ameliyat oldum.

Ben normalde iğneden bile korkan biriyim fakat kısa hissetmek insana birçok şeyi göze aldırıyor.

boy uzatma ameliyatı olanlar - ameliyattan hemen önce

boy uzatma ameliyatı olanlar – ameliyattan hemen önce

ve o gün(8 Haziran 2015) cesaretlendirici denilen bir narkozu bana enjekte ettiler ve uykuya daldım. Holyfix cihazını taktıkları ameliyatım 2 saat sürdü. Uyandığımda narkozun etkisiyle oldukça keyifliydim. her hangi bir ağrım sızım yoktu. ve normal hayatımdan farklı olarak bacağımda bir cihaz vardı. Uzun zaman kendisiyle yaşayacağım, beraber uyuyacağım 12 çivili bir cihaz.

boy uzatma ameliyatı sonrası, oh be oldum, derken

Cihaz her ne kadar kötü hissettirse de uzayacağımı bilmek ve artık eski kısa günlerimi geride bırakacak olacağımı bilmek ayrı bir mutluluk veriyordu. 2. gün walker kullanarak ayağa kalkabildim. Hastanede 5 gün kadar kaldım. Ağrılar arada bir ziyaretime geliyordu ama hastanede verdikleri serum ve iğneler ağrımı dindiriyordu. Hastaneden taburcu oldum ve Adanaya ailemin yanına uçakla gittim. Her gün uzatma yapıyordum ve bu beni mutlu ediyordu. Benimle boyunu kıyaslayan bir kardeşim vardı. Normalde çok gıcık alırdım bu durumdan ama nasıl olsa uzayacağım diye aynanın karşısında kıyaslıyorduk. tabi benim uzatma değil kemik eğriliği ameliyatı olduğumu biliyorlardı. Uzatma olduğunu yalnızca bana refakat eden arkadaşım biliyordu. aradan 1 ay geçince kardeşim de boy kıyaslaması yapmaktan geri durdu 🙂

holyfix yöntemi sonrası fizik tedavi alırken

Günde 1 mm uzamak hiç az değil. Ama tabi herşey güllük gülistanlık değil. çoğu zaman ağrıdan uyuyamıyordum. zor gecelerim oluyordu. Yine de dayanılmaz ağrılar değildi ve ağrı kesicileri içtikçe rahatlıyordum.

boy uzatma ameliyatı olanların ilk dayanağı - walker

boy uzatma ameliyatı olanların ilk dayanağı – walker

Ve ilk iki ay fizik tedaviye gittiğim için bacağımda çok aşırı bir gerginlik hissetmedim. 

6.1 cm’de uzatmayı doktor kontrolünde durdurdum. En önemli kısmı, ağrılı kısmı, zor kısmı geride bırakmıştım. Artık her geçen gün daha iyiye gidiyordum. 3. ayın sonunda desteksiz ilk adımlarımı atmaya balamıştım. O günü hiç unutamıyorum. Desteksiz yürümenin ne kadar keyifli olduğunu farketmiştim.

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=KixPeDC-KOc” width=”600″ height=”350″ responsive=”no”]

sonraki aylarım hep yeni oluşan kemiğin kaynamasını bekleyerek geçirdim. Açıkçası evde durmayı sevmediğim için stres yapıyordum ve bu da kemiğimin kaynamasını olumsuz etkiliyordu. Ve malesef sürecin başından itibaren kalsiyum D3 hapları kullanmam gerekirken ben çok sonradan başladım. E biraz da egzersizler konusunda tembellik yapınca kemiklerimin kaynaması epey uzun sürdü. Benim yöntemle boy uzatma ameliyatı olanlar ‘ın normal kaynama süresi 10 ay iken ben bir yılı aşkın bir süre cihazla yaşamak zorunda kaldım.

cihaz çıkarma ameliyatından dakikalar önce

Hatta en son kemiğin kırılma riskini göze alıp cihazı doktor kontrolünde 1 ay erken çıkarma kararı aldım. Riskli ama doğru bir karar oldu benim için.

Şuan cihazım çıkalı 36 gün oldu. Cihaz çıktığı ilk günden itibaren hiçbir ağrım olmadı. Sadece riski göze alıp erken çıkardığım için bir süre walker sonra koltuk değneği kullandım. Şimdi ise desteksiz rahat yürüyebiliyorum. ama tedbir amaçlı bir tane değneği baston gibi kullanıyorum bazen.

Boy uzatma ameliyatı olanlar daha iyi anlar. Şükür ki Her şey geride kaldı. Terziye gidip eski pantolonlarımın boyunu uzattım. Yenilerini de aldım. Görev yerime gittiğimde arkadaşlarım değişimi farketti. Hele ki bir öğretmenin ağzı açık kaldı 🙂  5-6 gün önce gittiğim kuaför de uzadığımı fark etti.

boy uzatma ameliyatı sonrası öz güvenli duruşum

ayrıca şunu fark ettim, uzadıktan sonra çevrenizdeki insanlar size daha küçülmüş görünüyor. sanki siz uzamamışsınız da onlar kısalmış gibi oluyor.

Tabii bu sonucu almak benim 1 yıldan fazlama mal oldu. çok ağrılar, acılar çektim, nice zorluklara katlandım. Mevlana’nın dediği gibi bütün güzel şeyler sabırdan sonra gelir.

Daha nice şeyler yaşadım fakat çok uzun yazmak yerine eğer sorularınız varsa yorum olarak sorarsanız elimden geldiğince, kalemim yazdığınca cevap vermeye çalışacağım..

Aşağıda kemik uzatma ameliyatı sürecim boyunca, hastanede ve hastane sonrasında ve de cihazım çıktıktan sonra çektiğim fotoğraf ve videoları görebilirsiniz.

 

 

Uzatma cihazı çıktıktan iki ay sonra çektiğim video:

Bacağımda cihazla çarşıda dolaşırken:

 

 

Numarınızı Bırakın Biz Sizi Arayalım

Gönder

9 yorum

 1. Merhabalar öncelikle bu şekilde tecrübeli birisi olarak bilgi desteği sağladığınız için teşekkürler.
  Kısaca kendimi tanıttıktan sonra sorularım şu şekilde olacak,
  24 yaşındayım,sigara kullanmıyorum,boyum 1.73,174 civarı bu ameliyatı olmak fazlasıyla istiyorum bu bir çok insana göre anlamsız gelebilir fakat kendimi yeterli bulmuyor eksik hissediyorum,bu süreç içerisinde ağrıları ve yatalak kalmayı da göze alıyorum.Fakat ne kadar uzayabileceğim benim için çok önemli 1,73 boyda birisi olarak bu zor süreçleri geçirdikten sonra 1,90 boyuna ulaşabilir miyim ? Kafamda böyle bir takıntı var yüklü bir miktarda ödeme yapıyor yüklü bir miktarda acı ve sabır süreçleri yaşıyoruz dolayısıyla kendimi en iyi şekilde görmek isterim.Son olarak boyumu 1,85’lere ve daha yukarısına çekebilmek mümkünse bunun bana anatomik olarak olumsuz bir geri dönüşü olur mu acaba ? Vücudumda orantısızlık ve çirkin duruş söz konusu olabilir mi ? Boyu uzun insanlar tanıyorum ve herkes aynı vücut ölçülerine sahip değil diye düşünüyorum fakat kollarım boynum yada herhangi bir bölgem bacaklarım yanında çok kısa bir görünümde olur mu sizce ?
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • merhabalar Emre bey rica ederim.
   sigara kullanmamak yaşınızın genç olması sizin için avantaj boyunuz Türkiye erkek boy ortalamasında hepimiz bulunduğu çevre farklı olabiliyor.
   süreç içerisinde ağrılarınız olacak şimdiye kadar yatalak kalan biri olmadı. tabi her ameliyatın olduğu gibi uzatma ameliyatlarının da riski var: enfeksiyon riski var bunun için temizlik ve hijyeninize dikkat etmeniz gerekir enfeksiyon kaptığınız takdirde antibiyotik tedavisi ile giderilir bu süreçte ağrınız biraz fazla olur. hareket kısıtlılığı riski var bu önemli kemikler cihaz yardımı ile uzarken kas ve sinirler gerilmeye başlıyor bunun için düzenli olarak bacak esnetme egzersizleri yapmanız gerekiyor. uzatma miktarını belirleyen kaslarınızın esnekliğidir. tabi herkes maksimum değerde uzamak istiyor kasların zorlandığı noktada bırakmak lazım kasları zedelenebilir yırtılabilir.
   tek ameliyat ile: iki ameliyat ile: 12-16 cm arasında uzatma sağlanabilir.
   minimum 6 cm uzatma miktarı tek ameliyat ile 7,5-7,8 küsüratlı da olabilir sizin kaslarınızın izin verdiği noktaya
   ortalama 7 cm kadar uzatma yapılır. iki ameliyat ile de 12,5-14,6 gibi küsüratlı olabilir.
   maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir.
   genel vücut oranı oldukça önemli 1,74 boyundasınız 1,67 boyundaki kişi ile aynı tişört veya kazağı giyebiliyorsunuz bunu belki arkadaşlarınız ile yapmışsınızdır ama aynı pantolonu giyemiyorsunuz. genelde kısalıklar bacaktan oluyor.
   gövde,kollar ile bacak arasında 10 da 1 lik oran var. 10 cm bacak uzunğunun gövde ve kollara yansıması 1 cm olur. tek ameliyat sorun değil uyumsuzluk yaşamazsınız. ikinci ameliyatta orantısızlık bacakların uzunluğunun göze çirkin bir görüntü oluşturacağını düşündüğünüzde bırakabilirsiniz

 2. Merhabalar. Boy 167cm yaş 27. Alt ve üst bacaktan 6şar cm toplamda 12 cm uzamayı hedefliyorum. Maliyet ve iyileşme sürasi hakkında bilgi rica edebilir miyim.

  • Maliyet konusunda buradaki danışman arkadaşlara whatsapp üzerinden de sorularınızı sorabilirsiniz. +90 (505) 091 66 09
   iyileşme olarak ise eğer Kombine yöntemi baz alırsak iki ameliyat için ortalama 9-12 ay ayırmanızda fayda var. Şöyleki ilk ameliyat ortalama 2.5-4 ay sürer. aada 2-5 ay bekleyip diğer ameliyata geçebiliyorsunuz. Tabi bu süreler ameliyat olacağınız doktora ve iyileşme hızınıza göre değişebiliyor.

  • Merhabalar
   bazen yorumlara geç dönebiliyorum ama dönüş yapmaya gayret ediyorum. Açıkçası aklımda olan ama yapmadığım tek şey futbol diyebilirim. Yapmama engel bir durum yok ama ameliyattan sonra hiç öyle bir durum denk gelmedi. Dövüş sanatlarına dahil gittim, koşu bandında 13 km hızla da koştum, baya ağırlık da kaldırdım ama futbol henüz kısmet olmadı..

 3. merhaba, bazi sorularim olacakti.
  1) ameliyat icin yas siniri nedir?
  2) maksimum uzama kac cm’dir, kisiden kisiye degisir mi ve de uzatilmasi planlanan boy miktari daha sonra degisebilir mi atiyorum 10 cm planlandi ama 6cmde durmak zorunda kalindi gibi.
  3) iyilesme sureci ortalama ne kadar surer ve farkli tekniklerle yapilan boy uzatma surecinde bu uygulamadan uygulamaya degisir mi?
  4) Fiyatı nedir?

  • merhabalar hayırlı günler
   1) ameliyat büyüme epifiz plakları kapanmış kişilere uygulanıyor. üst yaş sınırı da 45-50 yaşına kadar ameliyat yapılabilir.
   2) minimum 6 cm
   ortalama 7 cm
   maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir. uzatma miktarı tamamen sizin kas ve sinirlerinizin esnekliğine bağlıdır. 6,3-6,9-7,4-8 cm uzatma olabilir. cihaz yardımı ile kemikleriniz uzarken kaslar gerilmeye başlıyor bunun için bacak esnetme egzersizleri yapmanız gerekir. planlanan uzama miktarı genelde birçok kişi maksimum seviyeyi ister bunun için ameliyat öncesinde bacak esnetme egzersizleri yaparak kasları germek gerekir bu tek başına yeterli olmaz süreç içerisinde hergün uzarken egzersiz yapmaya devam etmek gerekir. 8 cm planlıyorsunuz ama hiç egzersiz yapmazsanız daha erken bırakmak zorunda kalırsınız.
   3) 5 farklı uzatma yöntemi var
   uzatma her yöntemde günde 1 mm olarak yapılıyor 10 günde 1 cm olur ortalama 7 cm için 70 gün uzatma süreci olur.
   uzatma yöntemi uzama miktarını belirlemez bunu belirleyen kasların esnekliğidir.
   yöntem farkı süreç içindeki rahatlığı ve 70 günden sonraki kısmı etkiliyor.
   ilizarov ve holyfix yöntemlerinde 70 günden sonra cihazların çıkması 9-12 ay sürüyor.
   kombine yöntemde 70 günden sonra 2-6 hafta arasında cihazlarınız çıkarılır. hastalarımızın yüzde 80-90’ı kombine yöntemi tercih ediyor.
   precice2.2 yöntemi: süreç içerisinde 70 gün boyunca yürümeniz yasak cihazın yük taşıma kapasitesi bulunmuyor. 70 günden sonra kalkıp normal hayatınıza dönebilirsiniz.
   precice stryde: süreç içerisinde normal hayatınıza en rahat devam edebildiğiniz yöntemdir uzatma sürecinde de gündelik hayatınıza devam edebiliyorsunuz.
   Fiyatla ilgili olarak sitedeki danışmanlara whatsapp veya sesli arama ile ulaşabilirsiniz: +90 (505) 091 66 09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.

Cevap yaz