Kombine yöntem ile boy uzatma son yıllarda en çok tercih edilen ameliyat yöntemi olmaya başladı. Kombine yöntemde hem kemiğin içine hem de bacağın dışına bir cihaz yerleştirilir. Uzatma işlemi(2-3 ay) bittikten çok kısa bir süre sonra bacağın dışındaki sistem çıkarılır ve hasta yalnızca içerideki sistemle günlük hayatına dönmeye başlar. İçeride bulunan intramedüller çivi sağlık açısında minimum dezavantaj sunmaktadır ama isteyen kişiler kemik iyice kaynadıktan sonra ek bir operasyonla çiviyi çıkartma talebinde bulunabilirler.

Kombine yöntemin avantajları nelerdir?

 • Kombine yöntemin en büyük avantajı klasik yöntemlere göre süreci çok daha kısaltması ve böylelikle hasta konforunu büyük ölçüde arttırmasıdır.
 • Cihaz erken çıktığı için bu durum hasta psikolojisine çok daha olumlu yansımaktadır.
 • Motorlu çivide olduğu gibi ilk aylar tekerlekli sandalye kullanmanız gerekmez. Genellikle ikinci günden itibaren destek kullanarak yürümeye başlarsınız.

Kombine yöntemin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat süresi klasik ameliyatlara oranla daha uzundur.
 • Ameliyat yapacak doktorun tecrübesi ve el mahareti oldukça önem kazanmaktadır.
 • Klasik yöntemlerden fazla olarak, intrameduller çivi kullanıldığı için fiyatları biraz daha yüksektir.

Kombine yöntem boy uzatma fiyatı ne kadar?

Fiyat açısından ilizarovdan daha pahalı intramedüller çivi (Precice) yönteminden çok daha azdır. Fiyatları rakamsal olarak yazamıyoruz çünkü doktor ve hastanelerin fiyat politikaları birbirinden oldukça farklı.

Bacağımda ne kadar iz oluşur?

Ameliyat sonrası oluşan izler bakımından klasik yöntemlerle eşdeğerdir. İzlerden bazı kişiler rahatsız olurken bazıları ise izleri dert etmeyecek kadar az bulurlar. Yine de isteyen kişiler bir plastik cerrah yardımıyla izleri belli etmeyecek düzeyde sildirebilir.

Kombine yöntem ile boy uzatma ameliyatı olanlar

Son yıllarda kombine yöntemin ön plana çıkmasıyla beraber, bu yöntemle ameliyat olanların sayısında da bir hayli artış oldu. Diğer yöntemlere kıyasla kombine yöntemin doktorlar ve hastalar için daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Aşağıda kombine yöntemiyle uzatma ameliyatı olmuş kişilerin tecrübelerini okuyabilirsiniz:

https://www.boyameliyati.com/ameliyatla-uzayanlar/yeni-zellandadan-hasanin-bacak-uzatma-yolculugu/

Kombine yöntemde ne zaman günlük yaşantıma dönerim?

2-3 ayda cihazdan kurtulur 4-5 ayda iyice toparlanır 6-7 ayda normale dönersiniz. Tabi bu daha çok kas, sinir yapınıza, bacağınızın esnekliğine ve süreç içerisinde yapacağınız egzersizlere bağlıdır.

En fazla ne kadar uzatma gerçekleşir?

Tek seansta 6-7 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacağınız uzatıp 10-14 cm uzayabilirler. Uzatmalarda bacağınızın esnekliği de önemlidir. Bacaklarınız ne kadar esnekse uzatma sırasında o kadar rahat edersiniz.

 

Kombine yöntem ile ilgili maliyet, iyileşme süreci, uygulayan doktorlarla alakalı sorularınız için;

 

 

Numarınızı Bırakın Biz Sizi Arayalım


24 yorum

 1. Merhaba. Alt bacak ve üst bacak için yapılan ameliyatlar tek seferde yapılamıyor mu? Örnek veriyorum önce alt bacak için uzatma ameliyatı yapılıp iyileşmesi beklenip daha sonra mı üst bacak ameliyatı yapılması gerekir? Bir de kombine yöntemi için alt ve üst bacak için ayrı ayrı fiyat bilgisi alabilir miyim? İyi günler.

  • iyi günler Yılmaz bey,
   iki ameliyatın aynı anda yapılması riskleri epey arttırır. Örneğin kemik kaynamama riskiniz artar. Uzatma ameliyatının temel mantığı yeni kemik oluşumuna bağlı olduğu için ayrı ayrı yapılması önerilmektedir. Ayrıca hareket kabiletiniz önemli ölçüde kısıtlanır ki süreç içerisinde çok fazla zorluk çekebilirsiniz. ilk ameliyattan kaynaklanan cihazlar çıktıktan sonra kemikte bi oluşum ve hareket kabiletinizi de önemli ölçüde kazanmanızdan itibaren doktor kontrolünde ikinci ameliyat kararı alınabilir. Fiyat bilisini ise mail adresinize yönlendirdik.

 2. hocam kombine fiyatları nelerdir birde 2 seans ameliyat olmak istiyorum 14 15cmlik gibi bi uzama. bunun zaman süreci nasıl olur 1 sene, sürermi 2 seansında .

  • Kombine yöntem fiyatı tarafınıza mail olarak gönderildi. 2 ameliyat sonrasında 10-15 cm lik bir uzatma kazanılabilir. Uzatma miktarı kas-sinir esnekliği yanında kemik kaynama kalitesi ile de ilgilidir. tek ameliyat ortalama 2.5-4 ay sürer. Arada hastanın durumuna göre 4-7 ay beklenmesi gerekir. akabinde doktor kontrolünde ikinci ameliyata başlanır. ikinci ameliyat da yaklaşık aynı sürelerde tamamlanabilir. ortalama 1 yıl kadar bir zaman alır. Tabi bu süre kişinin iyileşme kapasitesiyle ilişkili olarak azalıp artabilir.

 3. Kolay gelsin kombine yöntemi ile boy alt ve üst bacaklarımı uzatmak istiyorum süreç ve fiyat hakkında bilgi alabilir miyim ?

  • Teşekkürler Emre bey
   Üst bacakta çoğunlukla 6-8 cm uzatma gerçekleşir. Operasyon sonrası alt bacağa göre daha fazla ağrı olabilir ve hareket kısıtlılığı daha fazla olabilir. Avantajları ise; kemik kaynama hızı üst bacakta daha iyi ve üst bacak 1 cm kadar daha fazla uzayabilir. tabi burada yazan bilgiler herkeste aynı sonucu göstermeyebilir. Fiyat bilgisi ise tarafınıza mail olarak gönderildi.

 4. Merhaba ben Ceylan yaşım 40 1.50 mm boydayım bu yaştan sonra uzamak mümkündür mümkünse fiyat alabilirmiyim lütfen teşekkürler

  • Merhaba Ceylan hanım
   uzatma ameliyatları eğer kemiklerde bir sorun yoksa 45-50 yaşlarına kadar yapılabiliyor. Fakat her ihtimale karşı 40 yaş ve üzeri için Kemik Mineral Yoğunluğu(KMY) testi tavsiye edilir. Fiyat bilgisi ise mail olarak gönderildi.

   • Bu sorunun cevabı; yapılan uzatma miktarına, hastanın kemik kaynama ve hareket kabilyetini ne kadar erken kazandığına göre değişir. Zira bu süreler çoğunlukla kişiden kişiye farklılık gösterir. Ortalama rakamlar vermek gerekirse; ilk ameliyattan kaynaklanan dış cihazlar çıktıktan 6 ay kadar sonra doktor kontrolünde 2. ameliyata başlanabilir.

  • Merhaba…ameliyyatdan sonra agri hiss edermiyiz ve ya edersek agri cok mu olur? Birde fiyat bilgisi almak istiyorum

   • Merhaba Aras bey
    Uzatma ameliyatlarında kemiğe işlem yapıldığı ve açık ameliyat olduğu için ameliyat sonrası genellikle hasta göre değişen düzeylerde ağrı olur. Özellikle ilk günler ağrının şiddeti daha fazla olabilmektedir. Ek bilgi olarak üst bacak ameliyatlarında hissedilen ağrı miktarı çoğunlukla alt bacak ameliyatlarından daha fazladır. Fiyat bilgisi ise mail olarak gönderildi.

 5. Merhabalar,
  Kombine yöntemiyle boyumu uzatmak istiyorum, acaba bana kabaca bir Fiyat sunmanız mümkün mü ?
  Saygi ve Selamlarımla
  Savas Üc

  • merhabalar Savaş bey
   kombine yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir hastalarımızın yüzde 80-90’ı kombine yöntemi tercih ediyor.
   fiyatlar ile ilgili size mail adresiniz üzerinden dönüş yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.

Cevap yaz